Aké sú najčastejšie ochorenia semenníkov?

Príznaky závisia od konkrétneho ochorenia.
Nezostúpenie semenníka by mal zistiť detský lekár už krátko po pôrode, podobne aj rodičia pri kúpaní môžu zistiť, že semenník nie je v miešku.
Hydrokéla sa prejavuje zväčšením obsahu mieška. Vyzerá to ako zväčšený semenník, ale pri prehmataní väčšinou semenník nevieme vyhmatať, pretože je obalený tekutinou. Hydrokéla nebolí, ale spôsobuje estetické a praktické problémy, pretože veľký obsah mieška vadí mužovi v nohaviciach. Miešok je pri hydrokéle pružný, alebo až tvrdý, ale na pohmat nie je hrboľatý.
Nádory semenníkov sa prejavia zväčšením semenníka. Semenník je nepravidelného tvaru, dá sa na ňom nahmatať tvrdá nerovnosť. Väčšinou nebolí. Nádor môže byť taký malý, že sa na neho niekedy príde až na základe jeho šírenia mimo semenník – metastáz do pľúc, alebo uzlín v bruchu.
Varikokéla sa prejavuje prítomnosťou zväčšených žíl väčšinou vľavo nad semenníkom. Žily sa zväčšia pri tlaku na stolicu, alebo dvíhaní ťažkých bremien, alebo v pokročilejšom štádiu aj v kľude. Vyzerajú ako zväzok povrázkov.
Zápaly semenníka a nadsemenníka sa prejavujú veľkou bolesťou a zväčšením semenníka a nadsemenníka. väčšinou sú akútne, semenník sa môže zväčšiť aj v priebehu niekoľkých hodín. Koža mieška je napätá, začervenalá, pacient má vysokú teplotu nad 38 C.

Ochorenia sprevádzané bolesťou a teplotami si muž objaví sám. Na nádor ich často upozorní partnerka, alebo sa nájde aj pri preventívnom vyšetrení.
Podobne ako ženy prsníky, aj muži by si mali sami vyšetrovať semenníky. Najlepši raz za 1-2 mesiace na konci kúpania, keď je koža mieška mäkká, semenník je spustený nižšie a dá sa dobre prehmatať.