Všetky ochorenia semenníkov sa dajú liečiť!
Nezostúpený semenník môže do mieška zostúpiť buď po hormonálnej liečbe, alebo operačne. Musí to byť urobené do 1. roku, najkeskôr do 2. roku života dieťaťa, pretože neskôr dochádza ku zníženiu plodnosti a zvýšeniu rizika nádoru semenníka.
Hydrokéla sa lieči tiež operačne. V detstve sa operačný rez robí v slabine dieťaťa, v dospelosti sa voda z mieška odstraňuje cez rez na miešku.
Nádory sa musia tiež operovať. Odstraňuje sa celý semnník aj s nadsemenníkom z rezu v slabine. Po operácii sa musí zistiť, väčšinou CT vyšetrením či sa nádor nerozšíril do uzlín v bruchu, alebo na iné miesta. Ak sa zistia zväčšené uzliny, pacient podstúpi buď chemoterapiu, alebo ožarovanie. V súčasnosti prežíva 5 rokov po operácii až 93% pacientov, čo je jedno z najvyšších čísel spomedzi všetkých nádorových ochorení. Čím skôr sa liečba začne, tým je šanca na úplné vyliečenie väčšia. Preto by na vyšetrenie k urológovi mal zájsť každý muž hneď potom ako zistí, že sa semenník zmenil.
Varikokéla sa odstraňuje operačne z rezu v slabine.
Zápaly semenníka a nadsemenníka sa liečia antibiotikami a pri veľkých bolestiach a vysokých teplotách je potrebné pacienta často aj hospitalizovať v nemocnici.
Aké sú najčastejšie ochorenia semenníkov?