Odporúčania

Ako liečiť zúženú predkožku?

1. Je zúžená predkožka vrodená, alebo ju môže dieťa získať aj počas prvých rokov života? Ako sa to vlastne odborne nazýva?
Odborne sa zúžená predkožka nazýva fimoza. U deti je väčšinou vrodená, u dospelých môže vzniknúť po opakovaných zápaloch predkožky, typické je to u cukrovkárov, ktorí majú k zápalom sklon.

2. Ako sa to dá odhaliť a majú rodičia na túto odchýlku možnosť prísť už po narodení syna?
Odhalenie je pomerne jednoduché. O fimózu ide vtedy, keď sa predkožka nedá pretiahnuť cez žaluď. Odporúča sa predkožku preťahovať cez žaluď pri každom kúpaní - najlepšie na konci, keď je koža mäkká, vlačná. Cieľom je opláchnuť zaluď a odstrániť tak zvyšky moču a sekrétu z predkožkového vaku, ktorý sa nazýva smegma. Ak sa žaluď a predkožka neopláchnu, zvyšky moču a smegma sa môžu zapáliť a môže vzniknúť hnisavý zápal predkožky, ktorý sa prejavuje jej opuchnutím, začervenaním a výtokom hnisavého sekrétu.
Je treba rozlíšiť fimózu od zrastov medzi predkožkou a žaluďom, ktoré sa odborne nazývaju adhézie. Pri adhéziách sa predkožka dá pretiahnuť cez žaluď, ale iba potiaľ, pokiaľ nie je prirastená ku žaluďu.

3. Aké problémy môže takýto stav spôsobiť? Je to nebezpečné, ak by sa zanedbalo riešenie?
Máme aj dospelých pacientov, ktorí majú od malička fimózu a nevadí im dokonca ani pri pohlavnom styku. Ale väčšinou problémy prichádzajú - buď je to zápal predkožky, alebo pri veľmi zúženej predkožke až problém vymočiť sa cez malý otvor. V puberte a dospelosti ide väčšinou o nemožnosť prehrnúť predkožku cez žaluď pri erekcii a pohl. styku, čo je spojené s bolesťami a niekedy až s poruchami erekcie.

4. Ako vyzerá liečba? Je vždy potrebný chirurgický zákrok? V akom veku sa môže operácia robiť?
Liečba je založená na operačnom odstránení predkožky, alebo ak je predkožka dosť dlhá, v odstránení iba jej zúženej časti, takže žaluď je po operácii naďalej čiastočne krytý predkožkou. Operácia sa nazýva obriezka, odborne circumcisia. Operácia sa robí u detí v celkovej anestéze, trvá cca 30 min. Rana sa hojí asi 2 týždne, stehy sa nevyberajú, ale vypadnú sami. V niektorých, hlavne škandinávskych štátoch sa používa aj liečba kortikoidnými masťami, ktoré sa nanášajú na predkožku a majú pomôcť zúženie odstrániť, alebo aspon zmenšiť. U nás je táto liečba skôr zriedkavá a prevažuje definitívne operačné riešenie.
U dospelých sa niekedy robí iba preťatie prstenca s jeho pozdlžným zošitím, ale operácia má za následok často neuspokojivý kozmetický výsledok, preto ja osobne túto operáciu neodporúčam. Vek nie je rozhodujúci, ale samozrejme čím je dieťa väčšie, tým lepšie sa s ním spolupracuje, menšie riziká prináša narkóza a podobne. Zvykom je urobiť operáciu do nástupu do školy, aby dieťa nemuselo vynechávať školu. Obriezka sa robí aj z náboženských dôvodov, u židov niekoľko, myslím 7 dní po narodení, u moslimov v puberte.
Pri adhéziách sa robí tzv. adheziolýza - rozrušenie zrastov, buď iba ťahom prstom, alebo pomocou tupej kovovej sondy.

5. Sú nejako zvýšené nároky na hygienu? Má takýto stav nejaký vplyv na budúci sexuálny život chlapca?
Na túto otázku som už v podstate odpovedal, zvýšené nároky sú po operácii, aby nedošlo k infikovaniu rany. Po zahojení rany sa naopak hygiena oveľa zjednoduší, pretože keď chýba predkožka, nedochádza ku miešaniu zbytkov moču so smegmou a znižuje sa riziko vzniku chronického zápalu a ak by tento zápal trval dlho aj riziko vzniku rakoviny penisu - je dokázané, že u židov je rakovina penisu extrémne zriedkavou, zatiaľ čo u moslimov je percento jej výskytu rovnaké, ako u neobrezaných mužov. Hra tu asi rolu čas od narodenia do puberty, lebo iba tým sa židia od moslimov líšia.

Nenašli ste čo ste hľadali?

Zavolajte nám a dohodneme si stretnutie!