Odporúčania

Sexuálne pomôcky

Akú úlohu môžu v oživení milostného života priniesť sexuálne pomôcky? Nie sú niekedy skôr "kontraproduktívne"?
Tak, ako to v sexe platí o všetkom, vždy musí isť o dohodu oboch partnerov. To neznamená, že jeden partner nemôže druhého prekvapiť nejakou pomôckou, ale ak sa pomôcka jednému z partnerov nepáči, druhý ho do toho nesmie nútiť. Ak sa však dohodnú, môže to sex veľmi výrazne oživiť. A nemusia to byť iba sexuálne pomôcky, stačí zmeniť polohu pri styku, prostredie, niekedy stačí zmeniť osvetlenie, alebo nainštalovať zrkadlo a situácia sa môže zlepšiť.

Platia pre používanie pomôcok nejaké "pravidlá hry"?
Ako som už povedal, vždy s nimi musia súhlasiť obaja partneri a tak ako aj pri sexe sa musia obaja zladiť, signalizovať jeden druhému, čo je mi príjemné a čo nie. Okrem toho je samozrejme nutné si dobre prečítať návod na použitie, aby nedošlo ku poškodeniu zdravia a pomôcky vždy po použití a najlepšie aj pred použitím dobre umyť, prípadne dezinfikovať.

Aj pri sex. hračkách sa asi viac oplatí spoliehať na overené výrobky a seriózne sex-shopy, než nejakých lacných predajcov, či nebodaj rôzne domáce náčinie a predmety. Aké sú z tohto hľadiska riziká?
Áno jednoznačne. Overené, kvalitné a preto väčšinou aj drahšie výrobky väčšinou fungujú spoľahlivo a dlhodobo. Ja ceny veľmi nesledujem, ale viem, že napríklad pri vákuových pumpách nemá zmysel kupovať niečo za 20 €, lebo naozaj účinné prostriedky stoja od 200 € vyššie. Je dobré si urobiť prieskum trhu, najlepšie asi na internete, vybrať si a potom zájsť do sexshopu, pomôcku si prezrieť a poradiť sa s predavačom. V reále totiž môže byť pomôcka rôzne veľká, alebo hrubá, nemusí dobre sadnúť do ruky, alebo mať iné rušivé kvality. Domáce náčinie by som neodporúčal, môže pôsobiť vyslovene škodlivo a zapríčiniť aj trvalé následky. Mali sme takých pacientov, ktorým sme po domácky vyrobené pomôcky museli dávať dole pomocou rôzneho zámočníckeho náradia

Sú asi situácie, ktoré sú vážnejšie a usilovať sa o oživenie sexu bez konzultácie s lekárom, sexuológom, urológom či psychológom-psychiatrom, nemá zmysel. Ako sa dajú takéto stavy rozpoznať, aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu a prípadným ďalším komplikáciám vo vzťahu?
Určite vždy treba konzultovať lekára – gynekológa, urológa, alebo sexuológa pri bolestiach, krvácaní, zmenách na genitáli, alebo prsníkoch, alebo pri výraznej zmene správania v sexe. Nebezpečnými môžu byť samozrejme sado-masochistické praktiky, aj napriek dohode oboch partnerov. Samozrejme rôzne deviácie ani nespomínam. Vyhľadanie lekára sa odporúča napríklad aj vtedy, keď porucha erekcie trvá najmenej 3 mesiace (podľa niektorých 6 mesiacov), takisto pri nechuti na sex.

Nenašli ste čo ste hľadali?

Zavolajte nám a dohodneme si stretnutie!