Odporúčania

Sex a svadba

1. Aké sú najčastejšie problémy tých párov, ktoré práve začínajú spoločný pohlavný život?
Za mnou väčšinou do ambulancie prichádzajú muži a ja preto problémy párov na začiatku ich spoločného života vidím cez mužskú optiku. Z tohto pohľadu sú najčastejšie dva problémy. Prvým je porucha erekcie, spôsobená psychogénne u muža na začiatku sexuálneho vzťahu. Jednoducho povedané, muž zlyhá práve vtedy a práve preto, lebo sa od neho očakáva vrcholný výkon. Takáto porucha veľmi často otestuje kvalitu vzťahu. Partnerka, ktorej na partnerovi naozaj záleží ho povzbudi a pomôže mu dosiahnuť erekciu, takže liečba často vôbec nie je nutná. Ak ani pomoc partnerky nestačí, odporúčame tabletkovú liečbu, ktora zdvihne sebavedomie muža natoľko, že ďalej už lieky brať nemusí.
Druhým problémom je netrpezlivosť a neochota prispôsobiť sa partnerovi a učiť sa spolu s nim sexuálnemu spolužitiu. Mladí ľudia si často myslia, že pohlavný život je jednoduchý a že už na prvýkrát bude prebiehať hladko a uspokojujúco pre oboch partnerov. Že je to ako v erotickom filme. Muž sa vyzlečie, dosiahne erekciu a hodinku sa oddáva sexuálnym hrám s partnerkou. Neuvedomujú si, že aj sexuálnemu životu sa treba naučiť, že treba spoznať, čo vyhovuje partnerke, alebo partnerovi, ale aj spoznať, čo vyhovuje mne samému. Nezriedka sa stáva, že úplnú zhodu dosiahnu partneri až po niekoľkých rokoch spoločného života. Netrpezlivosť a slabá tolerancia môžu byť aj príčinou rozpadu vzťahu.

2. Čo by mali vedieť muži o ženskej sexualite a naopak?
V prvom rade by sa mali obaja partneri naučiť navzájom otvorene aj o sexe komunikovať. Vedieť povedať čo sa mi páči, po čom túžim, ale aj naopak, čo sa mi nepáči, alebo mi spôsobuje bolesť. Muži by mali o ženskej sexualite vedieť že je veľmi zložitá a variabilná a pre ženu je väčšinou dôležitejší vzťah, ako kvalita pohlavného styku, veľkosť penisu, alebo skúsenosť partnera. Ak je vzťah kvalitný, je veľká šanca, že sa obaja partneri zosúladia aj v sexe. Muži by mali vedieť, že veľa žien vôbec nedosahuje orgazmus pri klasickom styku, ale iba pri dráždení klitorisu. Ale napríklad aj to, že aj ženy masturbujú.
Ženy by si mali uvedomiť, že muži sú veľmi citliví na poznámky o ich sexuálnych kvalitách, alebo veľkosti penisu a aj pokus o vtip, alebo recesiu berú veľmi vážne. V súkromí potom každé slovo analyzujú a špekulujú, či to naozaj nie je pravda. Tiež by mali vedieť, že poruchy erekcie, hlavne vo vyššom veku môžu byť príznakom rôznych závažných ochorení, a preto by mali správnou taktikou nasmerovať partnera na komplexné vyšetrenie.

3. Existujú nejaké všeobecné pravidlá, ktoré treba dodržať v záujme pokojného sexuálneho života?
Základným pravidlom je vzájomná tolerancia a komunikácia – rozprávanie sa o všetkom čo mám, ale aj nemám rád ja a môj partner.

4. Ktorá varianta je lepšia: pred alebo po?
Z mojich skúseností a zo skúseností mojich kolegov – sexuológov – jednoznačne pred. Poznám minimálne 5 párov, ktoré práve pre neprekonateľné rozdiely v názoroch na sex žiju odlucene. Ak by to boli zistili ešte pred svadbou, mohli by byť teraz šťastní s iným partnerom.

Nenašli ste čo ste hľadali?

Zavolajte nám a dohodneme si stretnutie!