Odporúčania

„Vyrážky“ na penise

Na penise sa môžu objavovať rôzne farebné zmeny, výrastky, alebo vyrážky. Väčšinou sa nejedná o nič vážne, ale niekedy môžu byť prejavom závažných ochorení.

Vo všeobecnosti treba povedať, že základná hygiena teda umývanie penisu a hlavne žaluďa a vnútornej plochy predkožky aspoň raz denne letnou vodou pomáha predchádzať väčšine zápalových ochorení penisu.

Neodporúča sa na umývanie žaluďa a vnútornej plochy predkožky používať mydlá a gély, môže to vyvolať alergiu a poškodenie kože týchto orgánov.

Najčastejšie príčiny „vyrážok“ na penise:

Biele bodky na koži penisu – ide o zväčšené mazové žľazy na koži penisu. V extrémnych prípadoch môžu dosahovať až centimetrovú veľkosť. Pokiaľ sa ich muž nesnaží zbaviť ( vytláčaním, prepichovaním a podobne), väčšinou nespôsobujú žiadne problémy. Jedná sa iba o kozmetický problém. Väčšie mazové žľazy vieme odstrániť malým chirurgickým zákrokom.

Biele bodky, alebo malé pravidelné výrastky po obvode žaluďa – takisto ide o zväčšené mazové žliazky. Nevyžadujú žiadnu liečbu.

Drobné, nepravidelné bradavice na koži penisu, predkožky a žaluďa – väčšinou sa jedná o genitálne bradavice, tzv. kondylómy. Na rozdiel od mazových žliaz nie sú pravidelné, pribúdajú postupne a môžu rásť aj vo väčších trsoch. Sú extrémne prenosné a to pri pohlavnom styku, alebo aj pri obyčajnom dotyku. Vyžadujú liečbu – môžu byť liečené vypaľovaním tekutým dusíkom, niekedy na nich účinkujú roztoky, ktoré sú na predpis, prípadne sa odstraňujú chirurgicky, po lokálnom znecitlivení sa zoškrabávajú špeciálnou lyžičkou. Liečbu treba často opakovať, lebo drobné bradavice nie je jednoduché spozorovať. Muži do 26 rokov sa môžu proti týmto bradaviciam zaočkovať. Ak má podobný problém aj partnerka, mala by sa súčasne liečiť aj ona.

Malé červené bodky na žaludi a vnútornej ploche predkožky, ktoré svrbia, niekedy pália – najčastejšie ide o mykózu – teda hubovú infekciu. Môže sa preniesť pohlavným stykom, špinavými rukami, vzniká pri užívaní antibiotík. Liečba je jednoduchá. Dobre zaberajú antimykotické krémy (napr. Canesten), ktoré je možné kúpiť voľne v lekárni. Masť sa odporúča používať cca 20 dní. Ak má podobný problém aj partnerka, mala by sa súčasne liečiť aj ona.

Drobné pľuzgieriky so začervenanou spodinou a opuchom v okolí, s výraznou bolestivosťou – pravdepodobne ide o genitálny herpes. Je to vírusové, veľmi nákazlivé ochorenie, ktoré vyžaduje vyšetrenie a liečbu u kožného lekára.

Ranka, alebo „vriedok“ na koži penisu, ktorý sa dlhšiu dobu ( vyše týždňa ) nehojí – môže sa jednať o tzv tvrdý vred penisu, čo je prvým príznakom syfilisu. Okamžite treba navštíviť kožného lekára a dať sa liečiť.

Chlamýdiové, ureaplazmové a mykoplazmové infekcie nevyvolávajú vyrážky na penise.

Nenašli ste čo ste hľadali?

Zavolajte nám a dohodneme si stretnutie!