Odborné články

Afrodiziaká

Afrodiziakami nazývame prostriedky zvyšujúce sexuálnu túžbu a vzrušenie. Ich názov je odvodený od mena starogréckej bohyne lásky – Afrodity.

Afrodiziaká sa v minulosti používali z rozličných dôvodov. Mali slúžiť na získanie priazne milovanej ženy – či už s jej vedomím, alebo tajne. Využívali sa na mystické účely alebo v starých kultových rituáloch pri erotickom obcovaní. Jedným z hlavných dôvodov používania afrodiziák , bola snaha o zlepšenie, alebo obnovenie sexuálnej výkonnosti - moderne povedané, zlepšenie potencie.

Afrodiziaká používali už starí egypťania, číňania a veľmi rozšírené boli v islamskom svete. Najstarším známym afrodiziakom starých egypťanov bol sušený krokodíli penis. Používali sa aj sušené jelenie parohy, pomletý roh nosorožca, sušené samčie pohlavné orgány jeleňa získané počas ruje, jašteričie chvostíky, či ostne morských ježkov.

Väčšina súčasných afrodiziák je rastlinného pôvodu. Medzi najznámejšie patrí žeň-šeň, ktorý podľa predstáv tradičnej čínskej medicíny udržuje v rovnováhe energiu jing a jang, a tým pomáha udržovať radostný sexuálny život. Ako afrodiziakum sa používa tiež kôra zo stromu Yohimbé, z ktorej sa pripravujú opojné nápoje. Alkaloid yohimbin, ktorý obsahuje, znižuje krvný tlak, rozširuje cievy a zvyšuje prívod krvi do oblasti panvy. Je účinnou látkou známeho lieku, ktorý sa používa aj v sexuologickej praxi. Z rastlinných afrodiziák sú najobľúbenejšie koreniny, napr. čili paprika, šafrán, zázvor, bazalka, aníz, muškátovník, škorica , rozmarín,, koriander, saturejka, mäta a klinček. Ďalej sa používajú cesnak, cibuľa, špargľa, granátové jablká a datle.

Okrem toho sa používajú aj živočíšne afrodiziaká, najčastejšie španielske mušky a morské mäkkýše. Španielska muška je vlastne chrobák (Lytta vesicatoria), ktorý obsahuje kantaridín. Tento pôsobí dráždivo v oblasti močových ciest. Pre toxické vedľajšie účinky je však vo väčšine krajín tento prostriedok zakázaný. Známy je prípad francúzskej kurtizány, ktorá svojmu milencovi v snahe dobre ho v posteli rozpáliť nasypala do jedla také množstvo španielskych mušiek, až jej v kŕčoch skonal v náručí. Morské mäkkýše majú bohatý obsah jódu, selénu a železa, podporujú činnosť srdca a majú protizápalové účinky.

Špecifické postavenie má med. Aj medové týždne sú odvodené od tohto univerzálneho afrodiziaka. Zvlášť výhodné je spojenie medu s pečivom, hoc v podobe medových koláčikov, pretože pečivo a obilie sa viažu k bohyni plodnosti Ceres. Za veľmi erotizujúcu sa považuje aj čokoláda pripravená ako nápoj či čokoládový krém.

V súčasnosti už veľmi dobre vieme, že afrodiziaká potenciu nezlepšujú. Na to nám slúžia iné, naozaj účinné lieky. Afrodiziaká môžeme preto odporúčať iba pacientom s poruchami libida a orgazmu.