- Vplyv infekcie vyvolanej Chlamydia trachomatis na fertilitu muža
- Afrodiziaká
- Dĺžka penisu
- Mužská antikoncepcia
- Komunikácia s pacientom na tému sexuálne zdravie
- Alkohol a sex
- Ejakulácia
- Erektilná dysfunkcia
- Prostata
- Leukocytospermia u infertilných mužov s atypickou infekciou
- Androgény
- Neplodnosť
- Chlamýdiová infekcia a morfológia spermií
- Sclerosis multiplex a sexualita
- Rakovina prostaty
- Rakovina semenníka
- Zhubné nádory močového mechúra
- Nozokomiálne infekcie
Androgény
Androgény sú mužské pohlavné hormóny. Ich najznámejším predstaviteľom je testosterón. Androgény sa u mužov tvoria hlavne v semenníkoch a v malom množstve aj v nadobličkách.
Pre muža sú dôležité prakticky od začiatku jeho existencie, pretože už počas vývoja v maternici androgény určujú vývoj pohlavných orgánov tak, aby sa vyvinuli semenníky a penis a nie ženské pohlavné orgány. Keď sa u malého chlapca počas vnútromaternicového vývoja androgény v dôsledku nejakej poruchy dostatočne netvoria, má to za následok vznik vrodených deformít mužského genitálu.
Aj v ďalších mesiacoch a rokoch života sú však androgény pre muža nevyhnutné. Bez androgénov by muži mohli iba snívať o hrubom hlase, chlpatej hrudi a mohutných svaloch. V partnerskom živote by boli v podstate nepoužiteľní, pretože by im chýbala chuť na sex a dobrá erekcia by bola iba zbožným želaním. A podobné by to bolo aj s plodnosťou. Takže môžeme povedať, že bez androgénov by muži neboli mužmi.
Androgény okrem toho ovplyvňujú rast a kvalitu kostí, pamäť, ukladanie tuku na bruchu, tvorbu červených krviniek a ďalšie procesy v organizme.
Tvorba androgénov v mužskom organizme neprebieha počas celého života rovnako. Po pomerne prudkom zvýšení ich tvorby v puberte, ktoré má za následok formovanie mužského typu postavy, zväčšovanie penisu a semenníkov a zväčšenie sexuálnej túžby, sa tvorba androgénov stabilizuje. Neskôr, veľmi individuálne, ale u niektorých mužov už od 30 roku života sa tvorba androgénov postupne začína znižovať. Najvýraznejšie sa tento pokles prejavuje u mužov po päťdesiatke. Začínajú priberať, hlavne v oblasti brucha, sú unavenejší, veľmi často zaspia v kresle, alebo pri sledovaní televízora, zhoršuje sa ich pamäť. Najviac ich však trápi znižovanie libida, teda chuti na sex a zhoršovanie erekcie. Všetky tieto príznaky súhrne nazývame Syndróm starnúceho muža, alebo andropauza.V diagnostike nám pomáha stanovovanie hladiny testosterónu v krvi. Ak sa nedostatok androgénov naozaj potvrdí, odporúčame mužom liečbu preparátmi testosterónu, ktoré zvýšia hladinu androgénov v krvi. Liečba spomínané príznaky rýchlo zlepší, alebo úplne odstráni.
Vplyv androgénov na muža však nie je iba pozitívny. Je dokázané, že androgény urýchľujú rast už existujúceho nádoru prostaty ( nemôžu však vyvolať jeho vznik), preto u každého muža, ktorého plánujeme preparátmi testosterónu liečiť, musíme najprv nádor prostaty bezpečne vylúčiť. Ak muž užíva androgény vo veľkých množstvách ( napríklad ako doping v kulturistike alebo vzpieraní), s vysokou pravdepodobnosťou je prakticky neplodný. Iba na základe pôsobenia androgénov sa môže prejaviť aj vrodený sklon k plešatosti (eunuchovia majú väčšinou krásne husté vlasy).
Androgény sú teda pre muža veľmi dôležité. Musíme byť však veľmi opatrní pri ich užívaní, pretože nie len nedostatok, ale aj nadbytok androgénov môže mať za následok chorobné zmeny v organizme.
Androgény sa v malých množstvách tvoria aj u žien. Pochádzajú z troch zdrojov – vaječníky, nadobličky a tuk. Práve tuk môže byť u žien s nadváhou zdrojom značného množstva androgénov, ktoré môžu negatívne vplývať napríklad aj na rast a formu ochlpenia. Je to možno prekvapujúce, ale androgény hrajú dôležitú úlohu v procese ovulácie. Okrem toho u žien ovplyvňujú aj chuť na sex.
Príbeh
40-ročný muž prišiel do ambulancie pre zhoršenie erekcie. Už asi 10 rokov sa sťažoval na chronickú únavu, nevýkonnosť. V práci sa nevládal dlho sústrediť, ťahalo ho to na spánok. Pre tieto príznaky absolvoval množstvo vyšetrení a prešiel rukami lekárov snáď všetkých špecializácii. Bezvýsledne. Pri rozhovore na našej ambulancii hovoril aj o podstatnom znížení chuti na sex a fyzickej slabosti, pre ktorú nebol schopný vykonávať bežné fyzicky náročnejšie práce v domácnosti, za čo vyslúžil častú kritiku manželky. Reč mal tichú, nevýraznú plecia ovisnuté. Pre nízku hladinu testosterónu sa začal liečiť androgénnymi preparátmi. Na kontrolu prišiel o mesiac a bol to úplne iný človek. Usmievavý, sebavedomý a veselý. Povedal, že až teraz začal žiť. Má chuť chodiť do práce, nemá problém ráno vstať, je plný energie. Jeho sexuálny život sa vrátil do normálnych koľají. Povedal, že až teraz začal naozaj žiť.
- Vplyv infekcie vyvolanej Chlamydia trachomatis na fertilitu muža
- Afrodiziaká
- Dĺžka penisu
- Mužská antikoncepcia
- Komunikácia s pacientom na tému sexuálne zdravie
- Alkohol a sex
- Ejakulácia
- Erektilná dysfunkcia
- Prostata
- Leukocytospermia u infertilných mužov s atypickou infekciou
- Androgény
- Neplodnosť
- Chlamýdiová infekcia a morfológia spermií
- Sclerosis multiplex a sexualita
- Rakovina prostaty
- Rakovina semenníka
- Zhubné nádory močového mechúra
- Nozokomiálne infekcie