- Vplyv infekcie vyvolanej Chlamydia trachomatis na fertilitu muža
- Afrodiziaká
- Dĺžka penisu
- Mužská antikoncepcia
- Komunikácia s pacientom na tému sexuálne zdravie
- Alkohol a sex
- Ejakulácia
- Erektilná dysfunkcia
- Prostata
- Leukocytospermia u infertilných mužov s atypickou infekciou
- Androgény
- Neplodnosť
- Chlamýdiová infekcia a morfológia spermií
- Sclerosis multiplex a sexualita
- Rakovina prostaty
- Rakovina semenníka
- Zhubné nádory močového mechúra
- Nozokomiálne infekcie
Rakovina prostaty
Rakovina prostaty patrí v súčasnosti spolu s nádormi pľúc a hrubého čreva medzi najčastejšie nádorové ochorenia mužov. Postihuje predovšetkým mužov po 50-tke, pričom so stúpajúcim vekom sa jej výskyt výrazne zvyšuje.
Prostata je orgán, ktorý je uložený pod močovým mechúrom. Prechádza cez ňu močová rúra a priamo v prostate do močovej rúry ústia semenovody. Prostata teda spája mužský močový a pohlavný systém. Hlavnou funkciou prostaty je tvorba sekrétu, ktorý je potrebný pre dobrú pohyblivosť a oplodňovaciu schopnosť spermií.
Ochorenia prostaty sú u mužov pomerne časté. Do veku 50 rokov je to hlavne zápal prostaty, u starších mužov je to zväčšenie prostaty, ktoré môže byť buď nezhubné (benígna hyperplázia prostaty), alebo zhubné (rakovina prostaty).
Rizikom pre vznik rakoviny prostaty je okrem veku aj nezdravá strava s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín a obezita. Naopak zistilo sa, že nádoru prostaty možno predchádzať zvýšenou konzumáciou zeleniny, sóje a čo je zaujímavé, celých paradajok aj so zrniečkami. Takisto pomáha redukcia hmotnosti a zvýšenie pohybu. Onedlho, keď sa ukončia niekoľkoročné vedecké štúdie budeme vedieť, či rakovine prostaty môžeme predchádzať aj užívaním liekov. Predbežné výsledky sú zatiaľ veľmi sľubné.
Tak, ako väčšina zhubných nádorov, aj rakovina prostaty sa v prvých štádiách ochorenia nemusí vôbec prejaviť. Postupne sa však začínajú objavovať ťažkosti s močením. Ich prejavy môžu byť rôznorodé. Muž môže mať časté nutkanie na močenie, močí často aj v noci, pričom močí iba malé množstvá moču a má problém nutkanie na močenie oddialiť. Na druhej strane sa môže prúd moču zoslabiť, muž musí pri močení tlačiť, alebo čakať, močí prerušovane a po vymočení má pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Niekedy sa ku týmto príznakom pridáva aj pálenie pri močení a v pokročilých štádiách ochorenia aj krv v moči, alebo v semene. Bolesti v podbrušku, alebo v rozkroku sa väčšinou vyskytujú až u veľkých nádorov prostaty, podobne aj opuchy nôh a bolesti v kostiach. Nádor totiž prerastá cez prostatu, postihuje lymfatické uzliny a krvou sa šíri aj do kostí.
Práve preto, že prvé štádia ochorenia sú bezpríznakové, hrá veľmi dôležitú úlohu u rakoviny prostaty prevencia. Ak sa totiž nádor prostaty zistí v začiatočnom štádiu, vieme ho u väčšiny mužov úplne vyliečiť. Podľa odporúčaní urologických organizácií by každý muž starší ako 50 rokov mal raz ročne absolvovať komplexné urologické vyšetrenie. U mužov, ktorých otcovia, dedovia, alebo strýkovia na rakovinu prostaty ochoreli by sa preventívne vyšetrenia mali vykonávať už od 45 roku života. V našej nemocnici v Košiciach-Šaci vyšetrujeme prostatu preventívne už od 40-tky. Robíme to preto, aby sme zachytili síce zriedkavé, ale možné nádory aj u mužov mladších ako 50 rokov. Urologické vyšetrenie je pritom jednoduché a nebolestivé. Pozostáva z vyšetrenia krvi na nádorový marker rakoviny prostaty - tzv. PSA, ultrazvukového vyšetrenia prostaty, vyšetrenia moču a vyšetrenia prostaty prstom cez konečník. Toto vyšetrenie je veľmi dôležitou súčasťou preventívneho vyšetrenia, lebo iba tak vieme posúdiť pružnosť, bolestivosť a kvalitu povrchu prostaty, ktorá čneje do konečníka. Práve vyšetrenia prostaty cez konenčík sa muži často boja a chcú sa mu vyhnúť. Po vyšetrení však takmer každý z nich potvrdí, že je možno trošku nepríjemné, ale v žiadnom prípade nebolí. Ak urológ pri preventívnom vyšetrení vysloví podozrenie na nádor prostaty objedná pacienta na biopsiu. Biopsia sa vykonáva špeciálnymi ihlami cez konečník väčšinou pod ultrazvukovou kontrolou. Je to ambulantný výkon, ktorý bolí iba minimálne, asi ako pichnutie ihlou pri odbere krvi a trvá asi 10 minút. Vzorky sa posielajú na zhodnotenie patológovi, ktorí určí či ide o zhubný nádor prostaty.
Ak sa diagnóza rakoviny prostaty potvrdí, urológ pacientovi navrhne najvhodnejšiu liečbu. Možností liečby je niekoľko a závisia od rozsahu nádorového ochorenia a celkového zdravotného stavu pacienta. U mladších pacientov bez iných vážnych ochorení, s rakovinou prostaty ohraničenou na prostatu väčšinou navrhujeme operačné odstránenie celej prostaty, tzv. radikálnu prostatektomiu. Je to pomerne náročný operačný zákrok, ktorého výhodou je úplné odstránenie prostaty so všetkými zhubnými bunkami. V súčasnosti je táto operácia na Slovensku rutinne vykonávaná na urologických klinikách a väčších urologických oddeleniach. Po operácii má pacient niekoľko dní zavedený močový katéter, ktorý sa následne odstráni a pacient močí ako predtým. Ku komplikáciám patrí únik moču trvajúci od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov. Pacient môže mať aj probémy s erekciou. Tak ako aj pri iných operáciach prostaty musia muži rátať s tým, že po operácii nebudú mať pri orgazme výron semena, pretože dôjde ku poškodeniu semenovodu. Celkovo je však táto operácia dobre tolerovaná, s minimom komplikácií a väčšine pacientov zaručuje úplné vyliečenie. Ak nie je možné operáciu (hlavne u pacientov s ochoreniami srdca, alebo inými vážnymi ochoreniami) uskutočniť, alebo pacient s operáciou nesúhlasí, odporúčame ako ďalšiu možnosť ožiarenie prostaty. Ožarovanie pacient absolvuje na onkologickom oddelení. Medzi komplikácie patria prechodné zápaly močového mechúra, alebo čreva s častým nutkaním na močenie, alebo hnačkami. Pred, počas a niekoľko mesiacov po ožarovaní pacient užíva aj hormonálne lieky na zlepšenie výsledkov liečby. Alternatívou klasického ožarovania je implantácia zdroja žiarenia priamo do prostaty. Je to metóda vykonávaná iba na jednom pracovisku na Slovensku a určená pre špecifickú skupinu pacientov.
U pacientov s pokročilými nádormi prostaty operácia, ani ožarovanie ochorenie nezastaví. Týmto pacientov navrhujeme hormonálnu liečbu. Sú to injekcie, alebo tabletky, ktoré pomôžu ochorenie zastaviť, alebo odstrániť ťažkosti s močením, prípadne bolesti. Prostata je totiž orgán, ktorý je hormonálne závislý, preto hormonálnymi liekmi vieme ovplyvniť jej činnosť. Liečba je väčšinou doživotná a môže byť spojená so zhoršením erekcie, poklesom chuti na sex, alebo zväčšením prsníkov, či návalmi. Tieto komplikácie sú však kompenzované výrazným zlepšením celkového stavu pacienta.
Ako sme už niekoľkokrát zdôraznili, najdôležitejšia pri predchádzaní, ale aj pri diagnostike rakoviny prostaty je prevencia. Okrem preventívnych prehladok a zdravých stravovacích návykov by mal muž už pri prvých náznakoch problémov s močením navštíviť urológa. Bez urologického vyšetrenia nemožno odporúčať ani užívanie voľne dostupných potravinových doplnkov určených na zlepšenie príznakov ochorenia močových ciest u mužov. Pretože ak sa rakovina prostaty odhalí v začiatočnom štádiu, vieme pacienta úplne vyliečiť. Ak pacient čaká a napriek ťažkostiam urológa nenavštívi, väčšinou je už na úplné vyliečenie rakoviny neskoro.
- Vplyv infekcie vyvolanej Chlamydia trachomatis na fertilitu muža
- Afrodiziaká
- Dĺžka penisu
- Mužská antikoncepcia
- Komunikácia s pacientom na tému sexuálne zdravie
- Alkohol a sex
- Ejakulácia
- Erektilná dysfunkcia
- Prostata
- Leukocytospermia u infertilných mužov s atypickou infekciou
- Androgény
- Neplodnosť
- Chlamýdiová infekcia a morfológia spermií
- Sclerosis multiplex a sexualita
- Rakovina prostaty
- Rakovina semenníka
- Zhubné nádory močového mechúra
- Nozokomiálne infekcie