Aké sú najčastejšie ochorenia semenníkov?

FAQ

Aké sú najčastejšie ochorenia semenníkov?

Ktore problémy so semenníkmi najčastejsie mužov trápia?

Medzi najčastejšie ochorenia semenníkov patrí zápal semenníka a nadsemenníka, hydrokéla – prítomnosť tekutiny v miešku, nezostúpenie semenníkov do mieška, nádory semenníkov a varikokéla – zväčšenie žíl v miešku.
Nezostúpenie semenníkov do mieška je vrodená vada a môže byť jednostranné, alebo obojstranné. Hydrokéla sa môže vyskytovať v detskom veku aj v dospelosti. Nádory semenníkov sú väčšinou zhubné a vyskytujú sa najčastejšie vo veku 15-35 rokov. Varikokéla sa objavuje okolo puberty. Zápaly semenníka a nadsemenníka sa vyskytujú u dospelých mužov.

Aké majú tieto ťažkosti typické príznaky? Kedy si ich muži najčastejšie objavia – prídu na to sami, alebo ich upozorní partnerka, prípadne pri inom vyšetrení?

Príznaky závisia od konkrétneho ochorenia.
Nezostúpenie semenníka by mal zistiť detský lekár už krátko po pôrode, podobne aj rodičia pri kúpaní môžu zistiť, že semenník nie je v miešku.
Hydrokéla sa prejavuje zväčšením obsahu mieška. Vyzerá to ako zväčšený semenník, ale pri prehmataní väčšinou semenník nevieme vyhmatať, pretože je obalený tekutinou. Hydrokéla nebolí, ale spôsobuje estetické a praktické problémy, pretože veľký obsah mieška vadí mužovi v nohaviciach. Miešok je pri hydrokéle pružný, alebo až tvrdý, ale na pohmat nie je hrboľatý.
Nádory semenníkov sa prejavia zväčšením semenníka. Semenník je nepravidelného tvaru, dá sa na ňom nahmatať tvrdá nerovnosť. Väčšinou nebolí. Nádor môže byť taký malý, že sa na neho niekedy príde až na základe jeho šírenia mimo semenník – metastáz do pľúc, alebo uzlín v bruchu.
Varikokéla sa prejavuje prítomnosťou zväčšených žíl väčšinou vľavo nad semenníkom. Žily sa zväčšia pri tlaku na stolicu, alebo dvíhaní ťažkých bremien, alebo v pokročilejšom štádiu aj v kľude. Vyzerajú ako zväzok povrázkov.
Zápaly semenníka a nadsemenníka sa prejavujú veľkou bolesťou a zväčšením semenníka a nadsemenníka. väčšinou sú akútne, semenník sa môže zväčšiť aj v priebehu niekoľkých hodín. Koža mieška je napätá, začervenalá, pacient má vysokú teplotu nad 38 C.

Ochorenia sprevádzané bolesťou a teplotami si muž objaví sám. Na nádor ich často upozorní partnerka, alebo sa nájde aj pri preventívnom vyšetrení.
Podobne ako ženy prsníky, aj muži by si mali sami vyšetrovať semenníky. Najlepši raz za 1-2 mesiace na konci kúpania, keď je koža mieška mäkká, semenník je spustený nižšie a dá sa dobre prehmatať.

Prečo sa najčastejšie objavuje nádor semenníkov vo veku 20 až 30 rokov? Sú tam nejaké rizikové faktory a podobne?

Nádory semenníkov vznikajú zo zárodočných buniek, ktoré sú pod vplyvom hormónov. Práve zvýšená tvorba hormónov v puberte sa považuje za hlavný vyvolávajúci faktor týchto nádorov. Vo veku 15-35 rokov sú najčastejším zhubným nádorom u mužov.
Ďalšími rizikovými faktormi sú hlavne nezostúpenie semenníka. Ak nie je semenník v miešku do 2. roka života chlapca, nielen že dochádza ku výraznému poškodeniu plodnosti, ale najmä v puberte a po puberte sa niekoľkonásobne zvyšuje riziko vzniku zhubného nádoru v nezostúpenom semenníku. preto by sa nezostúpený semnník, ktorý sa zistí až v puberte už nemal operačne stiahnuť do mieška, ale naopak, odstrániť.

Ako prebieha liečba u jednotlivých problémov, event. čo môže znamenať ich zanedbanie a či sa všetky dajú liečiť?

Všetky ochorenia semenníkov sa dajú liečiť!
Nezostúpený semenník môže do mieška zostúpiť buď po hormonálnej liečbe, alebo operačne. Musí to byť urobené do 1. roku, najkeskôr do 2. roku života dieťaťa, pretože neskôr dochádza ku zníženiu plodnosti a zvýšeniu rizika nádoru semenníka.
Hydrokéla sa lieči tiež operačne. V detstve sa operačný rez robí v slabine dieťaťa, v dospelosti sa voda z mieška odstraňuje cez rez na miešku.
Nádory sa musia tiež operovať. Odstraňuje sa celý semnník aj s nadsemenníkom z rezu v slabine. Po operácii sa musí zistiť, väčšinou CT vyšetrením či sa nádor nerozšíril do uzlín v bruchu, alebo na iné miesta. Ak sa zistia zväčšené uzliny, pacient podstúpi buď chemoterapiu, alebo ožarovanie. V súčasnosti prežíva 5 rokov po operácii až 93% pacientov, čo je jedno z najvyšších čísel spomedzi všetkých nádorových ochorení. Čím skôr sa liečba začne, tým je šanca na úplné vyliečenie väčšia. Preto by na vyšetrenie k urológovi mal zájsť každý muž hneď potom ako zistí, že sa semenník zmenil.
Varikokéla sa odstraňuje operačne z rezu v slabine.
Zápaly semenníka a nadsemenníka sa liečia antibiotikami a pri veľkých bolestiach a vysokých teplotách je potrebné pacienta často aj hospitalizovať v nemocnici.