Ako je to s liekmi na zlepšenie erekcie?

FAQ

Ako je to s liekmi na zlepšenie erekcie?

Ako je to s liekmi na zlepšenie erekcie?

Prečo sú všetky účinné tabletky na podporu erekcie na predpis? Ako to, že ich môže predpísať každý lekár – aj zubár?

Poznáme dva hlavne dôvody na to, prečo musia byt tieto lieky na predpis. Prvý je, že sa nesmú kombinovať s liekmi na srdce, ktoré obsahujú nitráty (ako napr. Nitroglycerín, iso-mack, Nitro-mack, alebo aj Corvaton). Aj lieky na erekciu aj nitráty totiž spôsobujú rozšírenie ciev srdca a pri ich skombinovaní by sa cievy mohli roztiahnuť natoľko, že by to spôsobilo nedostatočný prítok krvi do srdca a tým pádom infarkt. Druhy dôvod je slabá srdcovocievna výkonnosť pacienta. Pohlavný styk je klasifikovaný za fyzickú námahu druhej kategórie a mohol by byť rizikový pre tých mužov, ktorí majú slabé srdce. Jednoduchým orientačným kritériom je, či muž vyjde na druhé poschodie po schodoch bez zadýchania. Ak si nie sme výkonnosťou pacienta istí, alebo ak sa lieči pre závažné srdcové ochorenie, pošleme ho na vyšetrenie ku kardiológovi, ktorý sa ku liečbe erekcie vyjadrí. Každý lekár vie zhodnotiť, aké lieky pacient berie a vie orientačne zhodnotiť aj jeho výkonnosť, preto nie je predpis liekov obmedzený iba na niektoré špecializácie.

Môžu tieto lieky nejakým spôsobom byť pre užívateľa rizikové? Pre aké skupiny s ohľadom na vek alebo zdravotný stav a prečo?

V podstate som už odpovedal. Treba však zdôrazniť, že ak pacient berie iné lieky na srdce ako nitráty, alebo berie lieky na vysoký tlak, alebo sa lieči na iné ochorenie, môže lieky na zlepšenie erekcie bez problémov užívať. Vekové obmedzenie existuje iba z jednej strany – lieky môžu užívať muži od 18 rokov. Horná hranica neexistuje.

Majú nejaký účinok aj voľnopredajné výživové doplnky na podporu erekcie? Alebo by sa niektoré, či väčšina z nich dali prirovnať k „zaručeným“ afrodiziakám, ako ustrice a podobne lahôdky? Teda, že nemusia uškodiť, ale zázraky nečakajte…?

Myslím, že ste to vystihli. Žiadny z voľnopredajných prípravkov nie je liek – sú to výživové doplnky, teda nemusia dokazovať, že naozaj liečia nejaké ochorenie. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, žiadna vedecká štúdia, ktorá dokladuje, že výživové doplnky naozaj zlepšujú erekciu. Na druhej strane vieme, že u pacientov s poruchou erekcie je pomerne vysoký tzv. placebový efekt – to znamená, že ak im povieme, že táto lentilka vám zlepší erekciu, tak u 30% z nich ku zlepšeniu erekcie naozaj dôjde. To využívajú tieto výživové doplnky na zlepšenie erekcie. Podľa mojich skúsenosti a skúsenosti mojich pacientov žiadny z nich neúčinkuje.

Lieky na predpis a aj voľnopredajné preparáty sú brané dosť na ľahkú váhu, neraz je vo filme či nejakom seriáli pasáž, kde jeden kamarát ponúkne druhému zaručenú pilulku, aby si noc s partnerkou poriadne užil. Má to vôbec nejaký zmysel v prípade, že dotyčný nemá problémy s erekciou, ale len očakáva, že mu to umožní viac opakovaných stykov a partnerke sa bude javiť ako borec? Sú možné komplikácie liečby – napríklad dlhotrvajúca, niekoľkohodinová erekcia – priapizmus?

Ak chlap nemá problémy s erekciou, užívanie liekov nemá zmysel a rozdiel v podstate nezbadá. Všetko je iba v tom, ako ho partnerka vzrušuje. Ak je to na začiatku vzťahu, vo fáze zamilovanosti, nemá problém mať niekoľko pohlavných stykov pomerne krátko po sebe, neskôr je už opakovanie ťažšie. Ak je však nútená pauza medzi dvoma erekciami veľmi dlhá – niekoľkohodinová, lieky na zlepšenie erekcie ju môžu skrátiť. Dlhotrvajúca bolestivá erekcia – pripapizmus je pri tabletkách na zlepšenie erekcie extrémne zriedkavá a ja osobne som ešte takého pacienta nemal. Priapizmus sa skôr vyskytuje pri ochoreniach krvi, alebo pri nesprávnom užívaní injekcii na zlepšenie erekcie.

Je nejaký návod, ktorý sa odporúča vyskúšať, keď má partner problémy s erekciou, ešte predtým ako sa rozbehne po nejaké lieky?

Za problém sa nedostatočná erekcia považuje, ak trvá aspoň 3, podľa niektorých definícii 6 mesiacov. Je to preto, lebo u každého muža, hlavne vo vyššom veku, alebo s pridruženými chorobami sa občas zlyhanie vyskytne. Vtedy je dôležitá sebadôvera muža a pomoc a uistenie partnerky, že sa nič nedeje a všetko bude OK. Najhoršie je, keď sa partnerka urazí, alebo nahnevá, alebo nedajbože muža vysmeje, Vtedy veľmi často vznikne psychicky blok a strach z ďalších zlyhaní a problém sa prehlbuje. Naopak, podpora partnerky a psychická vyrovnanosť mužovi veľmi často pomôžu problém prekonať. Z mojej skúsenosti viem, že zlyhanie sa menej pravdepodobne opakuje pri neplánovanom sexe, teda pri spontánnom sexe, ktorý vyplynie z aktuálnej príťažlivosti a chuti na sex. Naopak vtedy, keď muž vie, že sa od neho, napríklad večer čaká, že bude pohlavný styk, môže zlyhať. Muž sa teda s podporou partnerky z problémov môže dostať, ale neodporúča sa čakať viac ako pol roka, lebo potom je pravdepodobnosť svojpomocného vyzdravenia nízka.