Čo pri podozrení na andropauzu?

FAQ

Čo pri podozrení na andropauzu?

Ako postupovať, k akému lekárovi ísť? Treba odporúčanie obvodného lekára? V čom spočíva vyšetrenie a liečba, prípadne koľko trvá? Možno by ste mohli povedať aj z vlastnej skúsenosti, nakoľko sú slovenskí muži ochotní chodiť s týmto problémom k lekárovi (predpokladám, že nie veľmi) a porovnať so svetom. O andropuaze sa hovorí, pokiaľ viem, len v posledných rokoch. Možno ešte taká otázka – dá sa pomôcť inak ako medicínsky? Existuje nejaká prevencia?

Ženy, ktoré majú pocit, že ich muž trpí andropauzou by sa s ním mali v prvom rade o tom porozprávať. Muž, totiž, musí mať ten pocit tiež. Ak si myslí že je zdravý, k lekárovi ho nikto nedostane a tým pádom nemôže dostať ani príslušnú liečbu.

Ak sa muž, či už sám, alebo na popud partnerky rozhodne lekára navštíviť, ideálne by bolo zájsť k sexuológovi. Sexuológ totiž má dostatok poznatkov na to, aby muža vyšetril a liečil. Je tu ešte jedna výhoda. K sexuológovi pacient nepotrebuje odporúčanie a väčšinou sa dá na vyšetrenie objednať aj telefonicky. Ak je sexuológ príliš ďaleko, treba navštíviť urológa. K urológovi však pacient potrebuje odporúčanie od obv. lekára.

Vyšetrenie je jednoduché. Základom je anamnéza, teda rozhovor o tom, o aký problém sa jedná. Potom nasleduje vyšetrenie, ktorého súčasťou má byť vyšetrenie genitálu – penisu a semenníkov a tiež aj prostaty cez konečník. O vyšetrení prostaty kolujú strašidelné historky a väčšina pacientov sa ho pri príchode do ambulancie bojí, ale potom sú príjemne prekvapení, že to nič nebolo. Prostatu je dôležité vyšetrovať preto, lebo pri nádore prostaty sa androgény podávať nemôžu. Na vylúčenie nádoru prostaty okrem toho vyšetrujeme z krvi nádorový marker – prostatický špecifický antigén.

K vyšetreniu andropauzy nevyhnutne patrí aj hormonálne vyšetrenie z krvi. Vyšetruje sa testosterón, a ak je to možné aj jeho podtypy, hlavne voľný testosterón.

Liečba spočíva v užívaní tabliet s obsahom testosterónu. Alternatívou sú injekcie, ktoré sa aplikujú do svalu iba raz za tri týždne. Liečba je dlhodobá a upravuje sa podľa stavu pacienta.

Podľa mojich skúseností ľudia iba veľmi zriedkavo prichádzajú na vyšetrenie s tým, že majú nedostatok androgénov. Väčšinou prídu pre poruchy erekcie, alebo znížené libido, teda chuť na sex. Pokiaľ viem, podobné je to aj v iných krajinách, takže nie sme v tomto smere výnimkou.

A či existuje prevencia?

Odpoveď nie je jednoduchá. Ak prevencia, tak potom prevencia v zmysle zdravého životného štýlu, obmedzenia fajčenia, prejedania sa a cholesterolu a tým pádom aj minimalizovanie zúženia ciev, ktoré semenníky – hlavný zdroj testosterónu, zásobujú. Zníženie prekrvenia semenníkov je totiž jednou z možných príčin zníženej tvorby androgénov.