Čo je gynekomastia?

FAQ

Čo je gynekomastia?

Prečo sa chlapom môže zvýšiť estrogén v tele? Akú to má urologická príčinu?

Ak berieme gynekomastiu po 50-tke, väčšinou je spôsobená buď zvýšenou tvorbou estrogénov – z urolog. hľadiska je možné aj v hormonálne aktívnom nádore semennikov, alebo relatívnym poklesom hladiny testosterónu a tým realitívnym vzostupom hladiny estrogénov. Súvislosť medzi gynekomastiou a zápalom semenníkov, alebo, ako som sa dočítal medzi vasektomiou a gynekomastiou nepovažujem za reálnu. Pri zápale a vasektomii totiž väčšinou ku výraznému poškodeniu semenníkov neprichádza. Najviac pacientov, čo som videl však malo gynekomastiu spôsobenú liekmi – napríklad spironolaktonom, alebo psychiatrickými liekmi.

Aké sú príznaky, okrem zväčšených prsníkov….

Okrem tzv. prsníkov z urolog. hľadiska prichádzajú do úvahy ako príznaky iba zmeny na semenníkoch – ich zväčšenie, hrbolatý povrch – ako pri nádore.

Vraj stúpa počet takto postihnutých chlapov, je to pravda? Prečo? Čo sa zmenilo?

Nemám poznatky o tom, že by stúpal počet chlapov s gynekomastiou. U mladších mužov by to snáď mohlo súvisieť s braním anabolických steroidov pri cvičení.

Ako ich liečite, čo sa urologickej stránky týka?

Z urologickej stránky prichádza do úvahy iba liečba rakoviny semenníkov, prípadne, ak sa to dá, pri veľkých problémoch úprava liečby rakoviny prostaty.

Keby sa neliečili, čo by sa mohlo stať?

Samostatnou kapitolou sú pacienti s rakovinou prostaty, ktorých liečime hormonálnymi liekmi. Sú to lieky, ktoré buď zabraňujú účinku testosterónu na cieľové tkanivá, alebo priamo blokuju jeho tvorbu. U týchto mužov je potom gynekomastia častým sprievodným príznakom liečby, podobne ako návaly.

Aká je prognóza a prevencia?

O prevencii, prognóze by mali hovoriť skôr endokrinológovia a chirurgovia.