Ako je to s orgazmom?

FAQ

Podľa prieskumu spol. Durex vraj dosahuje pravidelne orgazmus pri sexe len 48 percent ľudí… prečo je to číslo tak nízke, resp. aký máte názor na túto informáciu?

Nepoznám tento prieskum a jeho vierohodnosť. Z mojej sexuologickej praxe nemám pocit, že by bol problém s dosiahnutím orgazmu až taký vážny. Špeciálne u mužov je dosiahnutie orgazmu väčšinou bezproblémové. Dokonca aj muži so slabou erekciou vedia dosiahnuť orgazmus aj pri polotvrdom penise. Väčším problémom, môže byť dosiahnutie orgazmu u žien. Je to však tiež väčšinou o komunikácii medzi partnermi a venovaniu sa takej forme sexu, ktorá partnerku privedie ku orgazmu. Percento ľudí, ktorí pravidelne nedosahujú orgazmus môže byť podľa mňa okolo 10-15%.

Prečo sa orgazmu pripisuje taká dôležitosť, prečo sa mu venuje toľko pozornosti? Oprávnene?

Orgazmus je veľmi dôležitá emócia. Aj keď je sexuálny život možný aj bez orgazmu a môže byť veľmi príjemný a vzrušujúci, orgazmus je akási čerešnička na torte, bez ktorej to nie je ono. Je zaujímavé, že väčšina partnerov z dobre fungujúcich párov má prvoradý záujem na tom, aby ich partner dosiahol orgazmus a ak sa im to nedarí, nemajú zo sexu pôžitok, aj keď oni orgazmus dosahujú pravidelne.

Je neprítomnosť orgazmu dôvodom na paniku alebo nejakú frustráciu? Kedy sa tomu treba venovať, kedy to uz môže byť problém… či už u mužov alebo u žien.

Neprítomnosti orgazmu sa treba venovať vtedy, keď to predstavuje pre jedného z partnerov problém. Ak človek nedosahuje orgazmus a nevadí mu to, nie je nevyhnutné problém riešiť. Ak mu to ale chýba je potrebné sa poradiť so sexuológom.

Muži to vraj s dosiahnutím orgazmu maju ľahšie… ale, sú aj takí, ktorí pri sexe orgazmus nedosiahnu? Môžu mať plnohodnotný pohlavný styk?

Samozrejme aj muži môžu mať s dosiahnutím orgazmu problém, ale je ich výrazne menej ako žien. Odpoveď je podobná ako pri predch. otázkach. Ak to mužovi nevadí, nie je nevyhnutné problém riešiť. Väčšinou mu to však vadí a snaží sa orgazmus dosiahnuť. Niekedy, napríklad pri ochoreniach prostaty sa po preliečení prostaty stav upraví. Inokedy, napríklad u mužov s chýbaním orgazmu pri cukrovke sa už stav väčšinou nezlepši.